Aşağı İn

İÇ MİMARLIK NEDİR VE NE TÜR PROJELER ÜRETİR?

İÇ MİMARLIK NEDİR VE NE TÜR PROJELER ÜRETİR?

03 Kasım 2021 13:03
İÇ MİMARLIK NEDİR VE NE TÜR PROJELER ÜRETİR?

'Mimari' ya da 'Dekorasyon' hepimizin daha önce defalarca duyduğu bir tabirdir. Parlak dergilere göz atarken, sosyal medyada gezinirken ve en sevdiğimiz televizyon programlarından bahsederken aşina olduğumuz bir şey.

Ama, 'İç mimarlık'? öyle değil.

İç mimarlık, bir konu olarak genellikle mimari, iç tasarım ve iç dekorasyon ile karıştırılmaktadır.

Basit bir ifadeyle, iç mimarlık, iç tasarım ve mimarinin bir birleşimidir .

Bir mimar, bir binanın çerçevesini tasarlamaya ve aynı zamanda yapımında tavsiyede bulunmaya çalışırken, bir iç mimar, bir alanı yeniden inşa ederek veya yeniden şekillendirerek bir iç mekanı güncellemeye çalışır .

BİR İÇ MİMAR TAM OLARAK NE YAPAR?
Bir iç mimarın rolünü tanımlamak için harika bir benzetme, bir iç mekanı yeniden tasavvur ederek "sanat ve bilimi bir araya getirmeleri"dir.

Bir iç mimar, mevcut bir yapı ile çalışır ve dikkate alınan tasarım değişiklikleri yoluyla değişiklikler yapar.

Bu değişiklikler, kapıların veya duvarların yeniden konumlandırılması gibi küçük güncellemelerden, yeniden tasarım niyetiyle iç mekanı çıplak bir alana dönüştürmeye kadar her şey olabilir.

Bir iç mimar, yalnızca ana yapıya veya kanepeler gibi yumuşak mobilyalara odaklanmak yerine , iç mekanın ev sahibi veya bir işletme için nasıl işlevsel olacağını düşünür.

Bir iç mimar rolünün bir parçası olarak, bir binanın yapısını ve sıhhi tesisat ve elektrik sistemleri hakkında bilgi sahibi olmak da dahil olmak üzere diğer düzenlemeleri anlamanız da beklenecektir.

PEKI, İÇ MIMARI İLE İÇ TASARIM ARASINDAKİ FARK NEDİR?
Bir iç mimarın rolü çok karmaşıktır. Mobilya, tekstil ve ürün tasarımcıları ve tabii ki mimarlar da dahil olmak üzere endüstrinin tüm alanlarıyla etkileşime giren tasarımdaki tek meslek olarak anılır.

Pek çok iç mekan, lisans düzeyinde, tasarım kursu artık öğrencilerin tasarım dünyasının daha teknik unsurlarını anlamalarını bekliyor. 

Bu, teknolojideki büyük gelişmeler ve konuyla ilgili daha fazla eğitim seçeneği ile birleştiğinde, kalifiye iç mimarların sadece bir iç mekanı iyileştirme bilgisine sahip olmadığı anlamına gelir.

Ayrıca, bir mimarınkine benzer, yapısal ve mekansal tasarım da dahil olmak üzere bir binanın inşasını çevreleyen bir anlayış düzeyine sahiptirler.

Bunu akılda tutarak, iki rol günümüzde çok sık örtüşebilir. Bazı durumlarda, iç mimarlar, iç mimarlığın belirli alanlarında tavsiye verme bilgisine sahip olabilirler. Oysa İç Mimarlar her zaman hem teknik hem de tasarım yeteneklerine sahip olacaklardır.

BİR PROJE NE ZAMAN İÇ MİMARİYE İHTİYAÇ DUYAR?
Bir iç mimarın ana rolü, mevcut bir binanın iç kısmındaki iyileştirmelerin onu kullananların ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktır. 

Bu, halihazırda kullanımda olan bir ev veya ticari alanın potansiyelini en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olarak, iç mimarların genellikle uzantılar, çatı katı ve bodrum dönüşümleriyle ilgili olarak çağrıldığı anlamına gelir.

İç mimarlar, müşterilerin yeni alanın tamamlandığında nasıl görüneceğini görselleştirmelerine izin vermek için bir projenin 3 boyutlu örneklerini oluşturur.  

DEVAMI DİĞER BLOG YAZIMIZDA OLACAK..